Hur kan vi?

Om vi ska kunna leva till­sam­mans behö­ver vi prata med var­andra. Där­för bju­der vi in smarta, utman­ande och rele­vanta gäs­ter till en pod­cast där olik­heter upp­muntras och gör oss klokare.

De senaste åren har Navid spelat golf med meningsmotståndare, ätit lunch med kvinnliga imamer, intervjuat islamofober, blivit kompis med före detta nazister, lyssnat på poddar med vänsterextrema, högerextrema, mailat fram och tillbaka med några av de vassaste provokatörerna i landet och druckit kaffe med före detta buddhistiska skogsmunkar för att försöka hitta lugnet igen.

Navid har som programledare, journalist och samtalsaktivist ägnat tiotusentals timmar åt att just prata med människor. Han har samtalat med människor som inte tänker, tycker eller känner som honom. Nu får du vara med och höra de samtalen.